עוד כתבות בנושא

הקרב על בית הצדף משה פדלון לבית המשפט הימנעו מהריסת האתר

הקרב על בית הצדף, ראש עיריית הרצליה, משה פדלון הגיע לבית המשפט השלום בתל אביב, כדי לקחת חלק בתביעה של המשרד להגנת הסביבה אל מול ניסים כחלון, שמהותה שדנה בסילוקו של כחלון מ׳בית הצדף׳ הנמצא בסמוך לשמורת אפולוניה. 

בית הצדף הרצליה
בית הצדף צילום - רמי פלג המשרד להגנת הסביבה

ראש עירית הרצליה משה פדלון, פנה לבית המשפט וטען, כי בית הצדף, הפך במרוצת השנים לנכס תרבותי–סביבתי ייחודי במדינת ישראל, אשר הפך זה מכבר למוקד תיירות וענין, מהארץ ומהעולם. גם אם מקור הבניה של בית הצדף והמערות הרבות בהן הוא שוכן לא הוסדרו, במהלך השנים אף גוף לא אכף את בנייתו ונוכחותו שך כחלון במקום עד עתה.

פדלון ביקש מבית המשפט לאפשר לכחלון להמשיך ולגור במבנה הייחודי שהוא בנה בשתי ידיו, כאשר עיריית הרצליה  בראשותו מתחייבת לקחת אחריות על בדיקת בטיחות המבנה באמצעות קונסטרוקטור, ובמקרה שהמקום יוכרז כמסוכן, התחייב פדלון כי עיריית הרצליה תיקח תחת אחריות את הטיפול, הדאגה והרווחה של כחלון, כולל מציאת מקום מגורים חלופי. 

משה פדלון לבית המשפט: ״אחרי 50 שנה עלינו להתייחס בכבוד גם לבונה הבית, וגם למבנה שהפך לאתר תיירות לרגל- נדאג לכחלון עד סוף ימיו, ומערות בית הצדף ישתלבו כחלק מאתר מורשת חופי הים של הרצליה״

מצילים את בית הצדף
ניסים כחלון ובית הצדף אותו הוא בנה.

את בית הצדף הייחודי, אשר משלב בניה ברת קיימא, עם עיצוב ייחודי המתבסס כולו על מוצרים מן הטבע,  אשר כבר הפך מזמן לנקודת ציון מוכרת לא רק בפני הרצליינים, אלה בקרב קהלים רבים מהארץ ומהעולם, מבקשת העירייה לשמר.

ראש העיר פדלון אמר בבית המשפט: ״לאחר בדיקה ואישור של קונסטרוקטור, נרצה לשמר את האתר ההיסטורי הייחודי, ולהפוך אותו לפנינת תיירות משמעותית בעיר. בקשתנו מאונסקו, להכיר בבית הצדף כאתר מורשת עולמי נבחנת בימים אלה, והיא חלק מהחזון שלנו להקמת אתר מורשת חופי ים ייחודי, המחבר את אקו-פארק אפולוניה ואתר האריכאולוגיה הייחודי של החוף, תחנת המשטרה הבריטית בנוף ים, יחד עם בית הצדף ומסגד סידנא עלי ומגדל המים. יחד, אתרים אלו מאפיינים את חופה היפה של העיר הרצליה, את חשיבות שמירת הטבע וייחודו״

מעבר לטיפול באתר הנפלא, מבקשת פדלון גם לשמור על כבודו של האדריכל ובונה בית הצדף ״כחלון מתגורר במקום כבר למעלה מ-50 שנה. עכשיו, כשהוא כבר מבוגר וחולה, אני מתנגד לדרישה להוציאו מביתו. עלינו לנהוג בכבוד כלפי כל תושב מהעיר. נוודא באמצעות קונסטרוקטור מוסמך, כי המבנה אינו מהווה סכנה לכחלון עצמו או סכנה למטיילים באזור החוף, ויחד נשמור גם על אורחות חייו, שאפשרו את בניית המבנה הייחודי הזה, וגם על ייחודיותו של החוף בהרצליה.״

במהלך הדיון, כבוד השופטת ענת יהב, בירכה על מעורבותו של ראש העיר פדלון בהליך ועל המתווה שהציג לשימור המקום. בסיכום הדיון קבעה השופטת כי תגיע לסיור לפני ההכרעה. תושבים אשר היו בבית המשפט סיפרו כי יצאו אופטימים ומאמינים כי קיימת אפשרות ריאלית לשימור המקום.

משה פדלון
ראש עיריית הרצליה משה פדלון קריאה להקמת אתר למורשת חופי הים של הרצליה

כתבות קשורות

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן